Podmienky na získanie zvýšených prídavkov na deti v Rakúsku

Pod ťažkým zdravotným postihnutím v zmysle zákona o vyrovnávaní majetkových strát v rodine z roku 1967 sa rozumie, že dieťa trpí zdravotnou poruchou, ktorá nie je iba dočasná (to znamená, že trvá viac ako tri roky) a miera invalidity je najmenej 50 %, alebo je pravdepodobné, že dieťa sa natrvalo nebude schopné samo o seba postarať.

Ak sa preukáže minimálne päťdesiatpercentné postihnutie, zvýšené prídavky na dieťa sa budú vyplácať dovtedy, pokiaľ trvá všeobecný nárok na prídavky na deti v Rakúsku, teda minimálne do 18. roku veku dieťaťa.

Formulár E 407

Nárok na tieto zvýšené prídavky je potrebné preukázať vyplneným formulárom E 407, ktorý musí potvrdiť ošetrujúci lekár dieťaťa. Mieru zdravotného postihnutia na základe tohto formulára a aktuálnych lekárskych správ posúdi lekár z rakúskeho úradu Bundesamt für Soziales und Behindertenwesen.

Pozor: Určovanie miery zdravotného postihnutia v Rakúsku prebieha podľa inej metodológie ako na Slovensku či v Česku, a teda dieťa, ktoré má vydaný preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím v týchto krajinách, nemusí automaticky získať zvýšené prídavky na dieťa z Rakúska.

Žiadosť na poskytnutie zvýšeného príspevku

Na príslušný daňový úrad je potrebné zaslať aj vyplnený formulár Žiadosť na poskytnutie zvýšeného príspevku k prídavkom na deti pre ťažké zdravotné postihnutie (Antrag auf Gewährung des Erhöhungsbetrages zur Familienbeihilfe wegen erheblicher Behinderung). Ak je dieťa už plnoleté a spĺňa podmienky na poskytovanie prídavkov na dospelé deti (napr. študuje na vysokej škole), poskytovanie prídavkov je možné v takýchto prípadoch až do veku 25 rokov.

Pri trvalo postihnutých deťoch sa neuplatňuje žiadna veková hranica, ak sa trvalá pracovná neschopnosť preukázala pred dovŕšením 21 rokov alebo počas odbornej prípravy pred dosiahnutím veku 25 rokov.

Miera zdravotného postihnutia alebo pravdepodobná trvalá pracovná neschopnosť sa preukazuje osvedčením servisu ministerstva sociálnych služieb (Sozialministeriumservice) na základe odborného posudku posudkového lekára.

 

zdroj: Bundskanzleramt