Rozdelenie príjmov z kapitálového majetku
Príjmy z použitia finančného kapitálu
1. príjmy z dividend a porovnateľné príjmy, 2. príjmy tichého spoločníka, 3. príjmy z podielovej pôžičky, 4. príjmy z úrokov a porovnateľné príjmy, 5. tantiémy z plnenia poistného, 6. príjmy z diskontovania mien, 7. príjmy z podnikateľského výkonu podniku právnických osôb verejného práva, 8. príjmy z prevodu opcií.
Výkony z predaja a termínovaných obchodov
1. zisky z predaja podielov v združeniach, najmä podiely v spoločnosti s ručením obmedzeným, podiely v družstvách, akcie a porovnateľné príjmy, 2. zisky z predaja úrokových kupónov a iných cenných papierov prinášajúcich úroky a porovnateľné príjmy, 3. zisky z termínovaných obchodov a porovnateľné príjmy, 4. zisky z predaja tichého spoločníctva a podielových pôžičiek, 5. zisky z predaja poistných zmlúv.
Rôzne odmeny a výhody, ak boli dosiahnuté v súvislosti s vyššie uvedenými príjmami (napríklad náhrada škody, alebo mimoriadne plnenie v súvislosti s určitými kapitálovými investíciami).
Zákon o daňovej reforme z roka 2008 priniesol zmenu zo syntetickej dane z príjmu, keď boli všetky príjmy zdanené rovnakou daňovou sadzbou, na duálnu daň z príjmu, kedy príjmy zo živnosti a kapitálu podliehajú rozdielnym daňovým sadzbám.
Príjmy z kapitálového majetku je potrebné zdaniť v tom roku, v ktorom boli prijaté, to znamená v roku, kedy v rámci cash flow „pritiekli“. Príjmy sú prijaté, keď s nimi môže daňovník disponovať, napríklad keď mu boli pripísané na bankový účet.
Daňová sadzba
Popri normálnej tarifnej dani je od roka 2009 pre určité druhy príjmov z kapitálového majetku zavedená mimoriadna daňová sadzba vo výške 25 %. Tá umožňuje na základe jej konštantnej a od iných príjmov nezávislej výšky zavedenie takzvanej zúčtovacej dane.
Popri vyberaní daní cez ročné zdanenie, sú dane z príjmov z kapitálového majetku vyrubené najmä vo forme zrážkovej dane pod názvom daň z kapitálových výnosov.
V zásade je dlh na dani z príjmov z kapitálového majetku zrážkovou daňou vyrovnaný. Môžu však vzniknúť aj rôzne iné situácie, ako napríklad:
• príjmy z kapitálového majetku nepodliehajú zrážkovej dani; • pri zrážkovej dani bol použitý náhradný vymeriavací základ prevyšujúci skutočný príjem z kapitálového majetku; • z príjmov z kapitálového majetku pri existujúcej povinnosti nebola zrazená cirkevná daň; • výška zadržanej dane má byť preverená; • má byť podaná žiadosť o preverenie výhodnosti, ktorou má byť zistené, či z preverenia nevyplynie nižšia daňová povinnosť; • má byť započítaná zadržaná daň z kapitálových výnosov alebo príspevok do fondu solidarity z príjmov iného druhu; • bola zadržaná zrážková daň, ktorá má byť vzájomne započítaná s daňovou povinnosťou; • existujú príjmy z kapitálového majetku, ktoré sú zdaňované tarifne.
V týchto prípadoch je potrebné k daňovému priznaniu priložiť takzvanú prílohu KAP.
Výdavky súvisiace s kapitálovým majetkom
Ako daňový výdavok je možné uplatniť len takzvanú paušálnu sumu sporiteľa v maximálnej výške 801,00 eur pre jednotlivca a 1.602,00 eur pre zosobášených, pokiaľ je vylúčený odpočet skutočných výdavkov. Pokiaľ neplatí mimoriadna daňová sadzba 25 %, môžu byť uplatnené aj skutočné výdavky (napríklad výdavky na refinancovanie). To je výhodné vtedy, keď skutočné výdavky prevyšujú paušálnu sumu.
Základný výpočet zdaniteľných príjmov od roka 2009:
Brutto príjmy (bez akejkoľvek zrážky) – (mínus) paušálna suma sporiteľa = zdaniteľný príjem z kapitálového majetku
Zdaniteľný príjem z kapitálového majetku je potrebné deklarovať v daňovom priznaní len vtedy, keď príjmy z kapitálového majetku presiahnu paušálnu sumu sporiteľa.
Straty z kapitálového majetku
Straty z kapitálového majetku nemôžu byť kompenzované inými príjmami, respektíve príjmami z iných daňových rokov. Môžu byť však kompenzované z pozitívnych príjmov z kapitálového majetku z nasledujúcich zdaňovacích období. Straty z predaja podielov kapitálových spoločností môžu byť dokonca vyrovnané len z pozitívnych príjmov toho istého druhu.
V zásade k príjmom z kapitálového majetku patria všetky výnosy, ktoré pochádzajú z nemeckých zdrojov (banka, poisťovňa). Zahraničné výnosy z kapitálového majetku tu môžu patriť tiež, a to vtedy, keď vyplácajúci subjekt má svoje sídlo v Nemecku.
Tieto výnosy je možné spoznať podľa toho, že podľa daňového potvrdenia bola daň zadržaná buď ako Daň z kapitálových výnosov podľa riadku 48 prílohy KAP a/alebo ako Vyžiadaná paušálna suma sporiteľa podľa riadku 12 prílohy KAP.
Výnosy z kapitálového majetku vo väčšine prípadov zdaní samotná banka daňovou zrážkou. Daňové potvrdenie vám vystaví príslušná banka alebo poisťovňa. Niekedy však až na požiadanie.