1. Neprikladajte nezotriedené a voľne priložené doklady k daňovému priznaniu
Všetky účtenky, výpisy z účtov a doklady priložte v správnom poradí. Ak ich ešte spojíte a označíte, čo k čomu patrí, získate u spracovateľa na daňovom úrade body navyše.
2. Nepripínajte doklady na daňové formuláre
Aby mohli formuláre prejsť na daňovom úrade cez sken, nesmú byť zošité spinkami a spojené kancelárskymi sponami. Doklady nezopínajte s formulármi. Tým ušetríte vášmu spracovateľovi veľa času.
3. Nevypĺňajte zbytočne všetky riadky a vo formulároch neškrtajte
Pri každej nule navyše hlási skener chybu a preškrtnutú stranu nedokáže vôbec spracovať. Nechajte jednoducho nepotrebné strany a políčka prázdne.
4. Dajte si pozor na špinavé a zapáchajúce daňové priznania
Daňové priznania, ktoré páchnu za cigaretami alebo sú zlepené zvyškami vášho obeda, žiaden spracovateľ neberie do rúk s potešením. Pokojne si dajte niečo na upokojenie, ale niekde inde. Nie nad svojim daňovým priznaním.
5. Nezabudnite doplniť údaje o bankovom spojení a daňové priznanie podpísať
Vaše nemecké daňové priznanie je platné, až keď ho podpíšete. Manželia, ktorí podávajú spoločné daňové priznanie, ho musia bezpodmienečne aj obaja podpísať. Daňový úrad potrebuje tiež platné údaje o bankovom spojení, aby vám mohol vyplatiť vzniknutý daňový preplatok.
6. Neuplatňujte si nezmyselné náklady a nezavádzajte spracovateľa
Kto si chce uplatniť výdavky, ktoré sú výsostne osobného charakteru, zväčša neuspeje. Oslava okrúhleho jubilea, kozmetická operácia alebo účty za telefón vašej dcéry nie sú odpočítateľné položky a do nemeckého daňového priznania nepatria. Úradník nebude rád, ak sa ho budete snažiť zavádzať.
7. Neobťažujte pri spracovaní daňového priznania
Otravných daňovníkov, ktorým sa doba čakania na rozhodnutie o ich daňovom priznaní zdá byť pridlhá, nemajú daňoví pracovníci radi. Neznervózňujte zbytočne spracovateľa a radšej mu netelefonujte.
8. Nežiadajte od zamestnanca daňového úradu tipy na získanie vyššieho daňového preplatku
Zamestnanci finančnej správy môžu pomôcť len pri základných otázkach, napríklad, aké prílohy pre vaše daňové priznanie potrebujete. Nie sú to žiadni poradcovia, ktorí vám budú pomáhať pri vypĺňaní vašich daňových priznaní a radiť, ako ešte viac ušetriť na daniach. To majú dokonca zo zákona zakázané.
9. Nenavštevujte zbytočne spracovateľa na daňovom úrade
Svadba, prírastok v rodine alebo nový domov – ak sa menia vaše životné podmienky, nie vždy je nutné osobne navštíviť daňový úrad, obzvlášť v dnešných časoch digitálneho prepojenia štátnej administratívy a ďalších orgánov. Často postačuje, keď budete daňový úrad informovať prostredníctvom ďalšieho daňového priznania, kde uvediete vaše zmenené životné pomery. Ušetríte si tým svoj čas a úradníkovi na daňovom úrade prácu.
10. Neobracajte sa na nesprávne úrady
Daňový úrad nie je kompetentným úradom pre všetky vaše finančné záležitosti. Rodinné prídavky z Nemecka žiadajte na Familienkasse, dávky v nezamestnanosti na Bundesagentur für Arbeit. Daň z motorových vozidiel spravuje od roku 2014 colná správa. Koncesionársky poplatok nie je daň, ale účelová povinná dávka, ktorú prijíma Gebühreneinzugszentrale.
Snažte sa uľahčiť spracovateľovi vášho daňového priznania jeho prácu. O to skôr dostanete rozhodnutie o daňovom výmere a prípadne aj preplatok dane na váš bankový účet.
Zdroj: www.test.de